VŠTVS PALESTRA
Telefon: +420 212 277 722
E-mail: knihovna@palestra.cz
Adresa: Slovačíkova 400/1, Praha 9, 197 00
otevírací doba: Po - Čt 8:30 - 14:00, so-ne 11.-12.1. 8:00 - 14:00


» O systému
» Hledání publikací
» Informace o publikaci
» Nápověda





Informace o publikaci:
Typ dokumentu: Závěrečná práce
Kategorie: e-Bakalářská práce
Signatura: BP 22/22
Název: Chronický zánět a jeho vliv na zdraví s bližší specifikací idiopatických střevních zánětů
Podnázev:
Autor: MACHÁČKOVÁ, Annika
Odpovědnost:
Ukázat ve veřejném katalogu: ano

Svazky publikace:

Čárový kód Popis Stav Stav změněn Návrat do
bp22022 CSV Import K dispozici 2022-11-21 14:14:15

Elektronická verze publikace:

Pořadí Název Velikost souboru Nahráno Možnosti
1. MACHÁČKOVÁ Annika Chronický zánět a jeho vliv na zdraví s bližší specifikací idiopatických střevních zánětů.pdf 2.1 MB 2022-11-24 09:30:57 Elektronická verze je dostupná pouze přihlášeným čtenářům.
2. Obhajoba Macháčková Annika.pdf 471.61 kB 2023-06-14 09:40:10 Elektronická verze je dostupná pouze přihlášeným čtenářům.

Další informace o publikaci:
Klíčové slovo: Crohnova nemoc * ulcerativní kolitida * kolorektální karcinom * autoimunita * preventivní výživa
Rok vydání: 2022
Počet stran: 81
Doprovodný materiál: posudky vedoucího a oponenta jsou přílohou v pdf práce
Poznámka: prof. MUDr. Jakub Otáhal, Ph.D.
Poznámka: PhDr. Renata Větrovská, Ph.D.
Anotace: Cílem práce je shrnout poznatky o zánětlivém procesu a charakterizovat rozdíly mezi chronickým a akutním zánětem. Další kapitola popisuje anatomii tenkého a tlustého střeva a shrnuje i poznatky o stavbě stěny trávicí trubice, včetně rozdílů v jednotlivých úsecích. Dále je popsána i fyziologie trávení a vstřebávání živin v jednotlivých úsecích střeva. V následujících kapitolách se práce věnuje idiopatickým střevním zánětům, jejich charakteristikou, s bližším zaměřením na Crohnovu nemoc a ulcerativní kolitidu. Shrnuje informace o patogenezi, diagnostice, klinických projevech a rozdílech mezi nimi. Práce uvádí možné konzervativní i chirurgické léčebné postupy, farmakologickou léčbu a její možnosti, včetně nevýhod i nežádoucích účinků a nutriční doporučení pro pacienty s IBD. Práce následně popisuje i zdravotní rizika, která se pojí s IBD, s bližší charakteristikou kolorektálního karcinomu. Ze shrnutých poznatků vyplývají následující skutečnosti. Pacientů s IBD přibývá, přičemž jde o onemocnění rozvinutého světa, s multifaktoriální příčinou. Základ teorie má v autoimunitní reakci s nepřiměřeným kontaktem s negativními vlivy vnějšího prostředí. Při správné diagnostice hraje velkou roli kolonoskopie a histologický rozbor. Zásadní rozdíl mezi oběma nemocemi je, že Crohnova nemoc může úsekově manifestovat v celé trávicí trubici a zánět postihuje celou stěnu střeva. Naproti tomu u ulcerativní kolitidy zánět postupuje vzestupně od konečníku do dalších úseků. Obě nemoci bez ohledu na počet relapsů mají rovněž vyšší riziko rozvoje kolorektálního karcinomu. Ale i přes toto riziko, pokud pacient dobře reaguje na léčbu, změní svůj životní styl, skladbu stravy a zaměří se na psychohygienu, může ovlivnit riziko rozvoje rakoviny až ze 75 %. Provedené studie ověřují snížení rizika rozvoje CRC při konzumaci vlákniny, či mléčných výrobků, či vztah mezi omezením konzumace červeného masa a snížením rizika CRC. Další studie by měly osvětlit vztah pozitivního ovlivnění rizika CRC s konzumací ryb, zeleniny, ovoce a suplementací vitaminu D. CRC je onemocnění, které lze stravou nejvíce ovlivnit, i za předpokladu probíhajícího IBD. Samotná strava tak není hlavní činitel rozvoje IBD. Ale zdraví prospěšná strava má léčebnou funkci při probíhající léčbě IBD i preventivní funkci z hlediska vzniku CRC.



Domovská stránka | Veřejný katalog | Interní sekce | Nápověda

knihovní systém TabbyBook

Provozuje společnost Computer Aided Technologies, s.r.o.
Založeno na systému OpenBiblio verze 0.6.1 verze databáze 0.6.0
Copyright © 2002 Dave Stevens
pod licencí GNU General Public License