VŠTVS PALESTRA
Telefon: +420 212 277 722
E-mail: knihovna@palestra.cz
Adresa: Slovačíkova 400/1, Praha 9, 197 00
otevírací doba: Po - Čt 8:30 - 14:00, so-ne 11.-12.1. 8:00 - 14:00


» O systému
» Hledání publikací
» Informace o publikaci
» Nápověda





Informace o publikaci:
Typ dokumentu: Závěrečná práce
Kategorie: e-Bakalářská práce
Signatura: BP 22/62
Název: Pohybové aktivity v léčbě neurologických a psychiatrických onemocnění
Podnázev:
Autor: NOVÁKOVÁ, Michaela
Odpovědnost:
Ukázat ve veřejném katalogu: ano

Svazky publikace:

Čárový kód Popis Stav Stav změněn Návrat do
bp22062 CSV Import K dispozici 2022-11-21 14:14:15

Elektronická verze publikace:

Pořadí Název Velikost souboru Nahráno Možnosti
1. NOVÁKOVÁ Michaela Pohybové aktivity v léčbě neurologických a psychiatrických onemocnění.pdf 1.49 MB 2022-11-24 10:31:21 Elektronická verze je dostupná pouze přihlášeným čtenářům.
2. Obhajoba Nováková Michaela.pdf 585.82 kB 2023-06-14 11:25:57 Elektronická verze je dostupná pouze přihlášeným čtenářům.

Další informace o publikaci:
Klíčové slovo: Dětská mozková obrna * zooterapie * hiporehabilitace * hipoterapie * kůň a člověk * fyzický a psychický stav
Rok vydání: 2022
Počet stran: 80
Doprovodný materiál: posudky vedoucího a oponenta jsou přílohou v pdf práce
Poznámka: Mgr. Jiří Kajzar
Poznámka: prof. MUDr. Jakub Otáhal, Ph.D.
Anotace: Bakalářská práce je zaměřená na metodu hipoterapie u dědí s dětskou mozkovou obrnou. Jedná se o neprogresivní neurologické onemocnění mozku. I když se toto onemocnění nedá vyléčit, tak správnou terapií se dá docílit zlepšení stavu. Cílem je zlepšit pacientovi kvalitu života. Veškerá léčba nemusí být realizována v prostředí nemocnice, ze které můžeme mít nepříjemný pocit. A právě proto jsem vybrala metodu hipoterapie, která se praktikuje v příjemném prostředí stájí, pacient si užívá přírodu kolem sebe a přítomnost koně, díky kterému se klient na cvičení těší. Narozdíl od řady léčebných procedur, které jsou často pro dítě nepříjemné, někdy i bolestivé a stresující i pro rodiče. Výzkumná část bakalářské práce měla za cíl ověřit, zda metoda hipoterapie působí pozitivně na fyzický a psychický stav dětí s dětskou mozkovou obrnou. Tři vybraní jedinci, kteří byli do výzkumu vybráni absolvovali tří měsíční pozorování při docházení na hipoterapii. Během této terapie s klienty pracovala vyškolená terapeutka a pomocí speciálních cviků na koni docházelo k rozvoji funkčních možností klientů a k pozorování jejich psychického stavu. Před začátkem výzkumu byli otestováni pomocí hodnotícího testu hipoterapie, poté docházeli do stáje, kde hipoterapie probíhala dvakrát až třikrát týdně a na konci třetího měsíce se testování zopakovalo a následně došlo ke zhodnocení výsledků z obou testů. Z porovnání výsledných hodnot testu se prokázalo zlepšení u každého z klientů. K největšímu zlepšení došlo u nejmladší dívky, která s hipoterapií teprve začíná, protože pohybové vzorce jsou méně fixované než u starších jedinců. Výsledky práce tedy naznačují, že metoda hipoterapie má vliv na zlepšení fyzického i psychického stavu klientů s dětskou mozkovou obrnou.



Domovská stránka | Veřejný katalog | Interní sekce | Nápověda

knihovní systém TabbyBook

Provozuje společnost Computer Aided Technologies, s.r.o.
Založeno na systému OpenBiblio verze 0.6.1 verze databáze 0.6.0
Copyright © 2002 Dave Stevens
pod licencí GNU General Public License