VŠTVS PALESTRA
Telefon: +420 212 277 722
E-mail: knihovna@palestra.cz
Adresa: Slovačíkova 400/1, Praha 9, 197 00
otevírací doba: Po - Čt 8:30 - 14:00, so-ne 11.-12.1. 8:00 - 14:00


» O systému
» Hledání publikací
» Informace o publikaci
» Nápověda





Informace o publikaci:
Typ dokumentu: Závěrečná práce
Kategorie: e-Bakalářská práce
Signatura: BP 22/96
Název: Výživa dětí předškolního věku a ovlivnění jejich stravy ve školním zařízení
Podnázev:
Autor: NOSKOVÁ, Klára
Odpovědnost:
Ukázat ve veřejném katalogu: ano

Svazky publikace:

Čárový kód Popis Stav Stav změněn Návrat do
bp22096 CSV Import K dispozici 2022-11-21 14:14:16

Elektronická verze publikace:

Pořadí Název Velikost souboru Nahráno Možnosti
1. NOSKOVÁ Klára Výživa dětí v předškolním věku a ovlivnění jejich stravy ve školním zařízení.pdf 2.7 MB 2022-11-24 12:50:23 Elektronická verze je dostupná pouze přihlášeným čtenářům.
2. Obhajoba Nosková Klára.pdf 489.47 kB 2023-06-14 12:36:09 Elektronická verze je dostupná pouze přihlášeným čtenářům.

Další informace o publikaci:
Klíčové slovo: výživa * předškolní děti * vývoj dítěte * pitný režim * potravinová pyramida * potravinové alergie * obezita * poruchy příjmu potravy * stolování * mateřská škola
Rok vydání: 2022
Počet stran: 92
Doprovodný materiál: posudky vedoucího a oponenta jsou přílohou v pdf práce
Poznámka: Mgr. Šárka Rajtorová
Poznámka: PhDr. Pavel Kysel, DiS.
Anotace: Předložená bakalářská práce nese název Výživa dětí předškolního věku a ovlivnění jejich stravy ve školním zařízení. Za cíl si klade zjistit, jak výživa ovlivňuje dětský organismus, jakým způsobem probíhá formování stravovacích návyků u dětí předškolního věku doma a také jak učitelé v mateřské škole reagují na tyto stravovací návyky dětí z domova. Zda probíhá komunikace mezi školkou a rodiči, týkající se stravování dětí, zdali jsou v MŠ schopni dítěti zajistit jakoukoliv dietní úpravu stravy (celiakie, diabetes, alergie atd…). Úkolem byla také otázka, zda se rodiče dětí zajímají o školní jídelníček a sami děti vedou ke zdravé stravě. V rámci této bakalářské práce byla použita kvantitativní výzkumná strategie, metoda dotazníkového šetření. Jako jeden ukazatelů správného vývoje dítěte je určitě strava s dostatečnou energetickou hodnotou, obsahující základní živiny (bílkoviny, tuky, sacharidy), ve správném poměru, množství a kvalitě. Z dotazníkového šetření bylo zjištěno například to, že dotazovaní respondenti, by rádi dbali na pestrost stravy u svých dětí, ale že děti podávanou stravu často odmítají a bojí se ochutnávat nové pro ně neznámé chutě, které jsou jim nabízeny. Co se týče spokojenosti rodičů s kvalitou školního stravování, jídelníčkem v MŠ, tak si rodiče stěžují především na více kořeněná jídla, než by bylo nutné, nebo nepodporují v mateřské škole nabízení dětem některé z těchto potravin: pomazánky, sladké jogurty, nápoje, sladká mlíčka apod. Dle vycházejících výsledků z dotazníku pro učitele v mateřské škole a otázce, zda děti přicházejí do školky se znalostí vhodných stravovacích návyků, 50 % z 16 dotazovaných respondentů uvedlo, že děti tyto znalosti příliš nevykazují. Pravděpodobně někteří rodiče na tuto oblast nedbají, nepovažují na důležité, či nemají dostatek času k tomu, aby děti vedli ke zdravému stravování, nebo tyto zásady neznají a nevedou k nim tedy ani své děti. Co se týká problematiky odmítání potravin ve školce, bylo uvedeno, že děti často odmítají potraviny, které se jim vzhledově nelíbí, nebo daný pokrm neznají. Také bylo zjištěno, že učitelky ve školce s rodiči na téma zásady zdravé výživy a stravovacích návycích komunikují, ovšem ve většině případů jen tehdy, pokud o to samy rodiče vykazují zájem.



Domovská stránka | Veřejný katalog | Interní sekce | Nápověda

knihovní systém TabbyBook

Provozuje společnost Computer Aided Technologies, s.r.o.
Založeno na systému OpenBiblio verze 0.6.1 verze databáze 0.6.0
Copyright © 2002 Dave Stevens
pod licencí GNU General Public License