VŠTVS PALESTRA
Telefon: +420 212 277 722
E-mail: knihovna@palestra.cz
Adresa: Slovačíkova 400/1, Praha 9, 197 00
otevírací doba: 24. 6. - 31. 8. 2024 pouze po předchozí domluvě e-mailem Po - Čt 8:30 - 14:00


» O systému
» Hledání publikací
» Informace o publikaci
» Nápověda





Informace o publikaci:
Typ dokumentu: Závěrečná práce
Kategorie: e-Diplomová práce
Signatura: DP 22/4
Název: Autodomestikační trendy v životě moderního člověka v období presenia
Podnázev:
Autor: MAYEROVÁ, Martina
Odpovědnost:
Ukázat ve veřejném katalogu: ano

Svazky publikace:

Čárový kód Popis Stav Stav změněn Návrat do
dp22004 CSV Import K dispozici 2023-03-27 08:59:26

Elektronická verze publikace:

Pořadí Název Velikost souboru Nahráno Možnosti
1. MAYEROVÁ Martina Autodomestikační trendy v životním stylu osob se sedavým typem zaměstnání.pdf 2.05 MB 2023-03-27 11:26:58 Elektronická verze je dostupná pouze přihlášeným čtenářům.

Další informace o publikaci:
Klíčové slovo: autodomestikační trendy * BMI * hormeze * kinezioprotekce * kvalita života * pohybová aktivita * presenium * salutogeneze * senioři * zdraví
Rok vydání: 2022
Počet stran: 107
Doprovodný materiál: posudky vedoucího a oponenta jsou přílohou v pdf práce
Poznámka: prof. PhDr. Václav Hošek, DrSc.
Poznámka: doc. PhDr. Markéta Švamberk Šauerová, Ph.D.
Anotace: Dysbalance mezi nedostatečnou pohybovou aktivitou, kalorickou nadspotřebou a sníženou mírou resilience se stala součástí sedavého životního stylu postmoderní populace. Autodomestikační trendy zvyšují pravděpodobnost výskytu obezity, souvisejících civilizačních nemocí a následných komorbidit ve stáří. Z hlediska zvyšujícího se průměrného věku dožití je to nežádoucí trend. Značná část seniorů svůj život dožívá více než deset let v nemoci, což snižuje celkovou QoL ve stáří. Období presenia představuje v ontogenezi člověka zlomový bod. Odchodem do důchodu se životní tempo zvolňuje, objevují se výraznější zdravotní problémy a dochází k prohlubování autodomestikačních tendencí, navzdory salutogenetickým doporučením i současným poznatkům o prospěšnosti PA. V předkládané diplomové práci jsme se zaměřili na PA jako na jeden z významných salutorů determinujícího dobrou QoL a zdraví. Vycházeli jsme z hypotézy, že motorická kompetence člověka, jako součást vnitřní autonomie, je významným činitelem QoL. Metodou korelační analýzy jsme zjišťovali souvislost mezi mírou pohybové aktivity respondentů a celkovou kvalitou jejich života (i jednotlivých domén). Vypočetli jsme hodnotou indexu BMI respondentů a hledali souvztažnost mezi mírou jejich PA. Pomocí vlastní ankety jsme zkoumali dopad protiepidemických opatření na míru PA a QoL v období pandemie SarS-CoV2. Tato empirická zjištění byla statisticky vyhodnocena a výsledky následně analyzovány. Z výsledků korelačních analýz nebylo možné prokázat statisticky významnou souvislost predikovanou na základě námi stanovených hypotéz. Analýzou souhrnných výsledků výzkumu v návaznosti na prostudované zdroje jsme dospěli k závěru, že význam kinezioprotekce obecně není u starších lidí ve vztahu k prevenci stárnutí, zpomalení involučních procesů a pohybové autarkii stále dostatečně pochopen a doceněn.



Domovská stránka | Veřejný katalog | Interní sekce | Nápověda

knihovní systém TabbyBook

Provozuje společnost Computer Aided Technologies, s.r.o.
Založeno na systému OpenBiblio verze 0.6.1 verze databáze 0.6.0
Copyright © 2002 Dave Stevens
pod licencí GNU General Public License