VŠTVS PALESTRA
Telefon: +420 212 277 722
E-mail: knihovna@palestra.cz
Adresa: Slovačíkova 400/1, Praha 9, 197 00
otevírací doba: 24. 6. - 31. 8. 2024 pouze po předchozí domluvě e-mailem Po - Čt 8:30 - 14:00


» O systému
» Hledání publikací
» Informace o publikaci
» Nápověda





Informace o publikaci:
Typ dokumentu: Závěrečná práce
Kategorie: e-Diplomová práce
Signatura: D23/20
Název: Vliv canisterapie na psychickou pohodu zdravotně hendikepovaných jedinců v kontextu wellness
Podnázev:
Autor: JÍLEK, Alois
Odpovědnost:
Ukázat ve veřejném katalogu: ano

Svazky publikace:

Čárový kód Popis Stav Stav změněn Návrat do
dp23020 CSV Import K dispozici 2024-05-28 14:09:13

Elektronická verze publikace:

Pořadí Název Velikost souboru Nahráno Možnosti
1. JÍLEK Alois - Vliv canisterapie na psychickou pohodu zdravotně hendikepovaných jedinců v kontextu wellness.pdf 1.02 MB 2024-06-04 19:02:56 Elektronická verze je dostupná pouze přihlášeným čtenářům.
2. JÍLEK Alois Posudek-Vedoucí.pdf 603.01 kB 2024-06-04 19:02:59 Elektronická verze je dostupná pouze přihlášeným čtenářům.
3. JÍLEK Alois Posudek-Oponent.pdf 602.81 kB 2024-06-04 19:03:02 Elektronická verze je dostupná pouze přihlášeným čtenářům.
4. Jílek Alois SZZK.pdf 317.91 kB 2024-06-04 19:03:04 Elektronická verze je dostupná pouze přihlášeným čtenářům.

Další informace o publikaci:
Klíčové slovo: asistenční pes * canisterapie * rehabilitace zdravotně hendikepovaných * zdravotní hendikep
Rok vydání: 2023
Počet stran: 71
Poznámka: doc. PhDr. Daniela Stackeová, Ph.D.
Anotace: Diplomová práce se zabývá zjišťováním, zda má canisterapie pozitivní vliv na psychickou pohodu osob se zdravotním hendikepem. Výzkum je zpracován kvalitativním výzkumným šetřením s designem případových studií. Použité metody jsou pozorování, polostrukturované rozhovory se zvolenými respondenty a provedená analýza sesbíraných dat. K objasnění definovaného hlavního cíle výzkumné části diplomové práce, byly stanoveny také tři cíle dílčí. První dílčí cíl měl za úkol objasnit fakt, zda osoby se zdravotním hendikepem dosahují na základě pravidelných canisterapeutických intervencí posuny v základních sebeobslužných dovednostech. Bylo prokázáno, že dotázaní respondenti zaznamenali posun v sebeobslužných dovednostech nebo v komunikačních schopnostech. Druhým dílčím cílem bylo zjistit, zda jsou osoby se zdravotním hendikepem během canisterapie schopni dovést své tělo k aktivizaci nebo ke zklidnění. Všichni respondenti absolvovali během canisterapeutické intervence obě zmíněné fáze, neboť se jedná o koncept struktury canisterapeutické lekce. Posledním dílčím cílem bylo zjistit, zda mají dotázaní jedinci se zdravotním hendikepem nebo jejich zákonní zástupci povědomí o jiných možnostech terapie pro zlepšení psychické pohody. Bylo zjištěno, že jak jedinci se zdravotním hendikepem, tak jejich zákonní zástupci mají povědomí o existenci dalších vhodných terapií. Čtyři z pěti dotázaných mají zájem o vyzkoušení i jiných terapií. Na základě stanovených cílů byla vytvořena hlavní výzkumná otázka: „Má canisterapie pozitivní vliv na psychickou pohodu osob se zdravotním hendikepem?“, na niž jsme hledali odpovědi i podle výzkumných podotázek. Podotázky se zaměřovaly na zpětné vnímání psychické pohody respondentů před vstupem do canisterapie, na změny prožívání osob se zdravotním hendikepem po vstupu do canisterapie a na konkrétní možnosti podpory pro osoby se zdravotním hendikepem, které by mohly podpořit jejich psychickou pohodu. Do výzkumného šetření se zapojilo celkem 5 respondentů různého věku s rozdílným typem zdravotního hendikepu. Jednalo se o osoby ve věku 9–38 let, z čehož jsou 3 ženy a 2 muži. Z výsledků výzkumného šetření bylo jasně prokázáno, že vstup do canisterapie výrazně pozitivně ovlivnil psychickou pohodu osob se zdravotním hendikepem, jež se účastnily výzkumného šetření.



Domovská stránka | Veřejný katalog | Interní sekce | Nápověda

knihovní systém TabbyBook

Provozuje společnost Computer Aided Technologies, s.r.o.
Založeno na systému OpenBiblio verze 0.6.1 verze databáze 0.6.0
Copyright © 2002 Dave Stevens
pod licencí GNU General Public License