VŠTVS PALESTRA
Telefon: +420 212 277 722
E-mail: knihovna@palestra.cz
Adresa: Slovačíkova 400/1, Praha 9, 197 00
otevírací doba: Po - Čt 8:30 - 14:00, so-ne 11.-12.1. 8:00 - 14:00


» O systému
» Hledání publikací
» Informace o publikaci
» Nápověda





Informace o publikaci:
Typ dokumentu: Závěrečná práce
Kategorie: e-Bakalářská práce
Signatura: B23/16
Název: Vývoj horolezectví na českých pískovcových skalách
Podnázev:
Autor: DRBOHLAV, Martin
Odpovědnost:
Ukázat ve veřejném katalogu: ano

Svazky publikace:

Čárový kód Popis Stav Stav změněn Návrat do
bp23016 CSV Import K dispozici 2024-05-28 14:09:13

Elektronická verze publikace:

Pořadí Název Velikost souboru Nahráno Možnosti
1. DRBOHLAV Martin - Vývoj horolezectví na českých pískovcových skalách.pdf 1.15 MB 2024-06-04 17:26:52 Elektronická verze je dostupná pouze přihlášeným čtenářům.
2. DRBOHLAV Martin Posudek-Vedoucí.pdf 602.43 kB 2024-06-04 17:26:57 Elektronická verze je dostupná pouze přihlášeným čtenářům.
3. DRBOHLAV Martin Posudek-Oponent.pdf 602.49 kB 2024-06-04 17:27:00 Elektronická verze je dostupná pouze přihlášeným čtenářům.
4. Drbohlav Martin SZZK.pdf 445.07 kB 2024-06-04 17:27:04 Elektronická verze je dostupná pouze přihlášeným čtenářům.

Další informace o publikaci:
Klíčové slovo: Historie * horolezectví * magnézium * pískovcové skály * příroda * skála * věž
Rok vydání: 2023
Počet stran: 58
Poznámka: Ing. Robin Jirásko, Ph.D.
Anotace: "Bakalářská práce se zaměřuje na horolezectví provozované na českých pískovcových skalách. Hlavním tématem práce je lezení v oblasti Adršpašsko – teplické skalní pánve, Labských pískovcích a ve skalách Českého ráje. V práci jsou popsány základní pojmy, které se váží k této problematice, tedy co znamená samotný pojem horolezectví, jeho rozdělení, dále je popsáno vybavení, které je nepostradatelné pro každého horolezce. Dále se práce věnuje konkrétní horolezecké disciplíně, kterou je pískovcové lezení. Je popsána historie této disciplíny, klasifikace obtížnosti a také pravidla, která jsou nutná pro tento typ sportu. Cílem práce je vytvoření stručného a uceleného textu, který může sloužit jako „příručka“, která popisuje vývoj lezení na pískovcových skalách, jeho historii, pravidla, klasifikaci obtížnosti a popis nejvýznamnějších lokalit pískovcových skal, zejména oblasti Labského údolí, Adršpašsko-teplických skal a skal Českého ráje, společně s nejdůležitějšími jmény, bez kterých by některé cesty neexistovaly nebo měly jinou podobu a náročnost. Dílčí úkoly práce jsou 1) Osvětlit problematiku magnezia při pískovcovém lezení; 2) Popsat, jak chránit přírodu a jaký má horolezectví dopad na pískovcové skály; 3) Shrnout historii horolezectví na pískovcových skalách, zejména v oblastech Labského údolí, Adršpašsko-teplických skal a skal Českého ráje; 4) Charakterizovat lezení na pískovci oproti jiným materiálům; 5) Popis a vývoj horolezeckého vybavení. Výzkumné otázky se dotazují na to 1) Jaká jsou největší a nejdůležitější specifika pískovcového lezení?; 2) Čím jsou Labské údolí, Adršpašsko-teplické skály a oblast Českého ráje nejlákavější a nejvýznamnější pískovcové oblasti?; 3) Jaké jsou 3 nejdůležitější body ochrany přírody z pohledu lezení? Metodikou práce je ucelený a srozumitelný text, který bude sloužit jako „příručka“ pro začínající lezce, stejně i pro již lezce zkušené, pro připomenutí původu tohoto typu lezení, ale i vzniku této specifické oblasti a nejvýznamnější jména historie i současnosti. Tato příručka vychází z dostupné literatury a tvoří tak stručný přehled a popis specifik této sportovní disciplíny a do jisté míry i srovnání s lezením klasickým. V neposlední řadě jde i o návod, jak se ve skalách, při lezení chovat co nejšetrněji, aby toto místo bylo zachováno i dalším generacím. Výsledkem práce je tedy souhrnný text, který se věnuje pískovcovému lezení, jak jeho historii, pravidlům, klasifikaci obtížnosti, tak nejvýznamnějším oblastem, osobnostem a v neposlední řadě ochraně přírody v těchto významných lokalitách. Jako závěr vyvstává skutečnost, že pískovcové lezení je atraktivní a adrenalinová disciplína, která má své kouzlo i v tom, že se povrch vlivem nejen přírody, ale i zásahem člověka mění. Je proto nutné dbát na ochranu těchto území, aby byla zachována dalším generacím, a i ty si mohli tuto krásnou disciplínu užít na všech dostupných místech."



Domovská stránka | Veřejný katalog | Interní sekce | Nápověda

knihovní systém TabbyBook

Provozuje společnost Computer Aided Technologies, s.r.o.
Založeno na systému OpenBiblio verze 0.6.1 verze databáze 0.6.0
Copyright © 2002 Dave Stevens
pod licencí GNU General Public License