VŠTVS PALESTRA
Telefon: +420 212 277 722
E-mail: knihovna@palestra.cz
Adresa: Slovačíkova 400/1, Praha 9, 197 00
otevírací doba: Po - Čt 8:30 - 14:00, so-ne 11.-12.1. 8:00 - 14:00


» O systému
» Hledání publikací
» Informace o publikaci
» Nápověda





Informace o publikaci:
Typ dokumentu: Závěrečná práce
Kategorie: e-Bakalářská práce
Signatura: BP 111/20
Název: Otužování jako podpora zdraví
Podnázev:
Autor: LANK, Pavel
Odpovědnost:
Ukázat ve veřejném katalogu: ano

Svazky publikace:

Čárový kód Popis Stav Stav změněn Návrat do
bp20111 CSV Import K dispozici 2020-11-03 08:02:16

Elektronická verze publikace:

Pořadí Název Velikost souboru Nahráno Možnosti
1. LANK, Pavel - Otužování jako podpora zdraví .pdf 563.24 kB 2020-11-03 11:44:13 Elektronická verze je dostupná pouze přihlášeným čtenářům.
2. Posudek-Vedoucí (Pavel Lank).pdf 51.16 kB 2020-11-03 11:44:28 Elektronická verze je dostupná pouze přihlášeným čtenářům.
3. Posudek-Oponent (Pavel Lank).pdf 52.96 kB 2020-11-03 11:44:40 Elektronická verze je dostupná pouze přihlášeným čtenářům.

Další informace o publikaci:
Klíčové slovo: otužování, zdraví, účinky otužování na zdraví člověka
Rok vydání: 2020
Počet stran: 54
Poznámka: vedoucí: MUDr. Jozef Martinča
Poznámka: doc. MUDr. Zdeněk Vilikus, CSc.
Anotace: Bakalářská práce se zaměřuje na otužování jako jednu z forem podpory zdraví. Bakalářská práce je rozdělena na část teoretickou a část praktickou. Teoretická část práce vysvětluje pojmy související s otužováním a základní fyziologické procesy v lidském těle související s otužováním. Stěžejní část teoretické části práce je zaměřena na proces otužování včetně historického exkursu, představení jednotlivých metod otužování a účinků na zdraví člověka. Cílem teoretické části je podat ucelený soubor informací o metodách otužování, zásadách otužování u jednotlivých metod a o účincích otužování na zdraví člověka. V teoretické části je pracováno zejména s metodou deskripce a komparace. Praktická část má za cíl potvrdit či vyvrátit závěry o pozitivních účincích otužování na zdraví člověka uvedené v teoretické části práce. Dílčím cílem práce je zjistit nejčastější metody otužování a zda je otužování praktikováno i u dětí. Za účelem splnění uvedených cílů je v praktické části využito metody dotazníkového šetření. Prostřednictvím dotazníku, který obsahuje otázky cílené na zdraví respondentů a na metody otužování, byla sesbírána data, která byla následně analyzována. Z analyzovaných dat pak byly učiněny závěry týkající se jednotlivých cílů této práce. Z provedeného výzkumného šetření byly potvrzeny závěry o pozitivních účincích otužování na zdraví člověka. Osoby, které se pravidelně a delší dobu otužují, trpí méně často onemocněními z nachlazení a průběh jejich léčby je kratší. Ve výzkumném vzorku figurovali i osoby trpící vysokým krevním tlakem a revmatem. I tyto osoby uvedli, že pomocí otužování u nich došlo ke zlepšení jejich zdravotního stavu. Otužování také slouží jako prevence zánětů močového měchýře. U pravidelně se otužujících osob se snížila četnost tohoto onemocnění. Rovněž byly prokázány závěry o pozitivních účincích otužování na psychické zdraví člověka. Existence přímě úměry mezi dobou, po kterou se respondenti otužují a viditelnými účinky na jejich zdraví byla výzkumem rovněž prokázána. Čím delší dobu se člověk otužuje, tím lepší a viditelnější jsou výsledky na jeho zdraví.



Domovská stránka | Veřejný katalog | Interní sekce | Nápověda

knihovní systém TabbyBook

Provozuje společnost Computer Aided Technologies, s.r.o.
Založeno na systému OpenBiblio verze 0.6.1 verze databáze 0.6.0
Copyright © 2002 Dave Stevens
pod licencí GNU General Public License