VŠTVS PALESTRA
Telefon: +420 212 277 722
E-mail: knihovna@palestra.cz
Adresa: Slovačíkova 400/1, Praha 9, 197 00
otevírací doba: 24. 6. - 31. 8. 2024 pouze po předchozí domluvě e-mailem Po - Čt 8:30 - 14:00


» O systému
» Hledání publikací
» Informace o publikaci
» Nápověda





Informace o publikaci:
Typ dokumentu: Závěrečná práce
Kategorie: e-Diplomová práce
Signatura: DP 21/31
Název: Možnosti využití funkčního tréninku pro kompenzaci stranové asymetrie u osob s roztroušenou sklerózou
Podnázev:
Autor: FRYČOVÁ, Dominika
Odpovědnost:
Ukázat ve veřejném katalogu: ano

Svazky publikace:

Čárový kód Popis Stav Stav změněn Návrat do
dp21031 CSV Import K dispozici 2022-06-07 12:49:12

Elektronická verze publikace:

Pořadí Název Velikost souboru Nahráno Možnosti
1. FRYČOVÁ Dominika Možnosti využití funkčního tréninku pro kompenzaci stranové asymetrie u osob s roztroušenou sklerózou.pdf 1.97 MB 2022-06-07 13:04:44 Elektronická verze je dostupná pouze přihlášeným čtenářům.
2. Fryčová Dominika Obhajoba.pdf 470.21 kB 2023-10-08 11:49:49 Elektronická verze je dostupná pouze přihlášeným čtenářům.

Další informace o publikaci:
Klíčové slovo: roztroušená skleróza * funkční trénink * hluboký stabilizační systém páteře * stranová asymetrie * svalová dysbalance
Rok vydání: 2021
Počet stran: 110
Doprovodný materiál: posudky vedoucího a oponenta jsou přílohou v pdf práce
Poznámka: doc. PhDr. Daniela Stackeová, Ph.D.
Poznámka: Mgr. Eva Nechlebová, Ph.D.
Anotace: Předmětem této diplomové práce je ověřit, zda zvolený komplexní pohybový program může u osob s roztroušenou sklerózou mozkomíšní pozitivně ovlivnit a eliminovat stranovou asymetrii vznikající v důsledku tohoto autoimunitního onemocnění. Vlivem metody funkčního tréninku zaměřeného zejména na aktivaci hlubokého stabilizačního systému páteře byla u probandů snaha pozitivně ovlivnit stranové asymetrie, svalové dysbalance, zlepšit sílu, rychlost a vytrvalost při chůzi, rovnováhu a celkově zlepšit kvalitu jejich života. Pohybová intervence byla navržena na základě vstupních vyšetření, studia odborné literatury a dosud získaných vlastních zkušeností z odborné praxe. V diplomové práci je použita metoda dotazníkového šetření sloužící k zhodnocení kvality života těchto osob. Dále bylo u všech probandů provedeno celkové vyšetření jejich pohybového aparátu prostřednictvím fyzioterapeutických metod. Výzkum práce probíhal šest měsíců, od září 2020 do března 2021 a byl prováděn na osmi testovaných probandech, přičemž všichni byli ženského pohlaví. S probandy jsem cvičila vždy individuálně, pravidelně třikrát týdně, v délce jedné hodiny. Na základě porovnání výsledků vstupních a výstupních vyšetření bylo zjištěno zlepšení svalové síly na horních i dolních končetinách, dále došlo k vyvážení svalového napětí na pravé a levé polovině těla, a tím došlo k ovlivnění svalových dysbalancí a stranových asymetrií. Výraznější zlepšení jsme zaznamenali při vyšetření rovnováhy, kde po skončení pohybového programu byli všichni probandi schopni provést veškeré úkoly samostatně, nebo jen s menší dopomocí druhé osoby. Dále výsledky prokázaly mírné snížení času potřebného k ujití dané vzdálenosti. V důsledku zlepšení pohybových schopností byla u všech pacientů na základě dotazníkové šetření zjištěna lepší kvalita jejich života. Tudíž výsledky výzkumu prokazují splnění veškerých cílů práce a potvrzení výzkumných otázek, které jsme si na počátku stanovili.



Domovská stránka | Veřejný katalog | Interní sekce | Nápověda

knihovní systém TabbyBook

Provozuje společnost Computer Aided Technologies, s.r.o.
Založeno na systému OpenBiblio verze 0.6.1 verze databáze 0.6.0
Copyright © 2002 Dave Stevens
pod licencí GNU General Public License