VŠTVS PALESTRA
Telefon: +420 212 277 722
E-mail: knihovna@palestra.cz
Adresa: Slovačíkova 400/1, Praha 9, 197 00
otevírací doba: Po - Čt 8:30 - 14:00, so-ne 11.-12.1. 8:00 - 14:00


» O systému
» Hledání publikací
» Informace o publikaci
» Nápověda





Informace o publikaci:
Typ dokumentu: Závěrečná práce
Kategorie: e-Bakalářská práce
Signatura: BP 21/87
Název: Kvalitativní analýza krokového cyklu při chůzi a při běhu
Podnázev:
Autor: WOHL, Pavel
Odpovědnost:
Ukázat ve veřejném katalogu: ano

Svazky publikace:

Čárový kód Popis Stav Stav změněn Návrat do
bp21087 CSV Import K dispozici 2022-06-16 08:02:34

Elektronická verze publikace:

Pořadí Název Velikost souboru Nahráno Možnosti
1. WOHL Pavel Kvalitativní analýza krokového cyklu při chůzi a při běhu.pdf 2.81 MB 2022-06-16 10:17:25 Elektronická verze je dostupná pouze přihlášeným čtenářům.

Další informace o publikaci:
Klíčové slovo: chůze * běh s došlapem na patu * běh s došlapem na špičku * povrchová polyelektromyografie * inverzní dynamika * plantograf
Rok vydání: 2021
Počet stran: 53
Doprovodný materiál: posudky vedoucího a oponenta jsou přílohou v pdf práce
Poznámka: doc. PaedDr. Bronislav Kračmar, CSc.
Poznámka: prof. PaedDr. Rudolf Psotta, Ph.D.
Anotace: "Běh s došlapem na přední část chodidla je druhým bazálním lidským pohybovým programem pletence pánevního. Australopitékové nám jako sběrači před 4 až 2 miliony lety věnovali chůzi, kdy díky shánění nutričně neefektivní potravy museli denně nachodit 5-6 km. Další naši předci, Homo erectus, tedy již první lidé (kromě H. habilis a H. ergaster) nám jako lovci a sběrači darovali před 1,9 miliony lety vytrvalostní běh s došlapem na střed nebo špičku chodidla jako evoluční konkurenční výhodu pro lov. Zároveň jsme po nich zdědili dvojitou klenbu nohy. Příspěvek se věnuje objektivizaci koordinačních vztahů: 1. mezi chůzí a během s došlapem na patu; 2. mezí chůzí a během s došlapem na přední/střední část chodidla. Výsledek projektu přispěje k odpovědi na otázku, zda je možno vytrvalostní běh považovat vedle volné bipedální chůze za druhý lokomoční program pánevního pletence nebo jestli se jedná pouze o adaptační variantu chůze. Metody: Kvalitativně kvantitativní výzkum experimentálního charakteru. Komparační analýza formou pretestu (chůze) a posttestu (běh s došlapem na patu a běh s došlapem na špičku). Terénní polyelektromyografie povrchově dostupných svalů pro SEMG. Komparace aktivace vybraných svalů se synchronizovaným snímáním inverzní dynamiky a videozáznamem. Jako kriteriální marker fenoménu koordinační změny je použita dynamika energetických ploch pod EMG křivkou obálky amplitud v rámci průměrného pracovního cyklu s doplňujícím markerem timingu aktivace svalů. Zkoumané formy lokomoce byly časově normalizovány. Ze souboru 15 probandů byl pro potřeby bakalářského projektu prvoligových běžců České republiky, kteří se v posledních pěti letech přeučili z běhu s došlapem na patu na běh s došlapem na přední část chodidla, vybrán proband na základě náhodného výběru. Shodou okolností to byl proband „A“ Dle expertního posouzení tří trenérů (což je mezinárodně objektivizační uznávaný standard kvalitativního výzkumu v oblasti biomedicíny, kdy nejde výkon standardizovat metrickými metodami) byl zkoumaný proband schopen realizovat obě formy běžeckého kroku, protože se přeučil z běhu s došlapem na patu na běh s došlapem na špičku před dvěma lety před výzkumem. Zvolená případová studie sice nepřipouští jakoukoliv objektivizaci, ale upozorňuje na fakt, že tato situace je u rodu Homo sapiens sapiens možná a tím pádem náležitá pro výzkum s větší kapacitou, než má k dispozici bakalářský projekt. Výsledky: Jednoznačně jsme prokázali, že je bližší u zkoumaného probanda koordinační vztah monitorovaných svalů ve vztahu mezi během s došlapem na patu a chůzí oproti vztahu běhu s došlapem na špičku. Větší koordinační změny mezi chůzí a během přes špičku než mezi chůzí a během přes patu přispívají k potvrzení předpokladu, že se jedná o dva odlišné stereotypy. A to, že běh přes špičku je druhým lidským archetypálním bazálním lokomočním vzorem pánevního pletence. "



Domovská stránka | Veřejný katalog | Interní sekce | Nápověda

knihovní systém TabbyBook

Provozuje společnost Computer Aided Technologies, s.r.o.
Založeno na systému OpenBiblio verze 0.6.1 verze databáze 0.6.0
Copyright © 2002 Dave Stevens
pod licencí GNU General Public License